Ładnie zarumieniona twarz wygląda zdrowo i świeżo, jednakże nie zawsze zaczerwienienie jest objawem witalności. Może być to uciążliwa dolegliwość o różnych przyczynach. Najpopularniejszymi chorobami związanymi z czerwonymi plamami na twarzy jest rumień guzowaty, zakaźny lub nagły. Przyczyną powstawania rumienia na twarzy jest zbyt intensywne rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych, może pojawić się na wskutek stanu zapalnego. Czasami więc powstaje on z powodu emocji, alergii, przegrzania albo odmrożenia i nie jest to nic groźnego. Gorzej gdy pojawi się jako jeden z objawów choroby autoimmunologicznej. Wyróżniamy wiele odmian tej przypadłości, jest to między innymi rumień wielopostaciowy, guzowaty, lombardzki, nagły. Najpowszechniej występuje jednak w postaci zakaźnej, nagłej i guzowatej.

Rumień zakaźny
Jest to odmiana zaczerwienia występującego u dzieci między drugim na dwunastym rokiem życia. Nazywa się go „piątą chorobą” związana z zakażeniem wirusowym, którym można zarazić się drogą kropelkową (związany z nią jest parwowirus B19). Pierwsze objawy choroby są zbliżone do tych, które pojawiają się przy grypie, jednak na twarzy dość szybko pojawia się wysypka i zaczerwienienie. Nie jest to przypadłość groźna dla dzieci, odpowiednie leczenie objawowe wystarczy, aby się jej pozbyć. Inaczej jest w przypadku dorosłych ludzi, ponieważ wysypka obejmuje całe ciało, dodatkowo dochodzi do tego ból i obrzęk stanów, gorączka i uczucie zmęczenia. Dobrą wiadomością jest to, że raz przebyta choroba jest zapamiętana przez organizm, nie pozwalając na zapadnięcie na nią po raz drugi.

Rumień guzowaty
Ta odmiana rumienia objawia się jako czerwone guzy na skórze, które pojawiają się z powodu stanu zapalnego tkanki podskórnej. Zazwyczaj nie pozostawia śladów w postaci blizn, jednak nie można jej lekceważyć i nie poddawać leczeniu. Przyczyną pojawienia się guzów może być spowodowane zakażeniem (na przykład salmonellą, gruźlicą, czy pneumokokami), infekcją pasożytniczą ze strony toksoplazmozy albo współtowarzyszyć innym przypadłościom (na przykład sarkoidozie, czy też toczniowi rumieniowatemu). Czasami zaczerwienienie tego typu jest związane z przyjmowaniem lekarstw lub na wskutek poważnych wahań hormonalnych i emocjonalnych w organizmie. Rumień najczęściej pojawia się na nogach, czasami na rękach lub tułowiu. Leczenie wymaga określenia przyczyny jego powstania.

Rumień nagły
Jest to choroba typowa dla dzieci- od półrocznych do trzyletnich, związana z wirusem HHV. Przypadłość jest zakaźna, ale z drugiej strony nie jest groźna dla naszego zdrowia. Nie zostawia po sobie powikłań, ani śladów na skórze. Pierwsze objawy to gorączka, która utrzymuje się do trzech dni, a następnie na ciele pojawia się czerwona wysypka przypominająca różyczkę. Leczy się objawowo, nawadniając organizm i obniżając zbyt wysoką temperaturę ciała.