Liczne reklamy przekonują nas do żucia gumy po każdym posiłku. Okazuje się, że jest to dobry pomysł ale trzeba z niego korzystać umiejętnie i z umiarem, aby zadbać o zdrowie zębów i całej jamy ustnej. Korzystanie z gumy do żucia może uregulować poziom pH, pomoże nam w usunięciu niebezpiecznych bakterii oraz stanów zapalnych.

Bakterie vs. ślina

Guma do żucia przyczynia się do pozbycia się niekorzystnych bakterii z jamy ustnej, które degradują nasze szkliwo a mowa tutaj o Streptococcus mutants. Gdy żujemy prowokujemy ślinianki do wyprodukowania większej ilości śliny. Mając jej więcej w jamie ustnej w pewien sposób przepłukuje zęby, jednocześnie usuwając niebezpieczne dla zębów kwasy. Powstają one w wyniku rozwoju bakterii, które rozkładają resztki pokarmowe zalegające między zębami.

Zwiększenie ilości fosforanów i wapnia

Pobudzona produkcja śliny w jamie ustnej to więcej wapnia i fosforanów w obrębie jamy ustnej. Te dwa pierwiastki prowadzą do wzmocnienia i zabezpieczenia szkliwa przed degradacją ze strony bakterii i kwasów. Dzięki temu bronimy się skutecznie przed próchnicą. Badania American Dental Association możemy osiągnąć efekt obronny żując gumę przez około 20 minut. Nie powinniśmy jednak przekraczać tej bariery czasowej.

Wybór gumy do żucia

Każdy stomatolog zwraca uwagę na to, aby nie korzystać z gumy, która zawiera cukier (także kwaśne gumy mogą zawierać jego znaczną ilość). Najlepszym wyborem są produkty, które nie zawierają cukru i innych substancji słodzących typu aspartam, sorbitol albo mannitol. W związku z zainteresowaniem zdrową żywnością coraz częściej pojawiają się gumy słodzone ksylitolem, który jest naturalnie występującą substancją. Cukier brzozowy ma dodatkowo właściwości, które powodują eliminowanie bakterii Streptococcus mutants w jamie ustnej.

Dodatkowe informacje

Najistotniejszą kwestią jest to, aby nie żuć gumy zbyt często i intensywnie. Takie zachowanie może prowadzić do podrażnienia dziąseł, pojawienia się suchości w jamie ustnej, a także przetrenowania mięśni twarzy. Czasami problemy dochodzą nawet do sfery kłopotów w układzie pokarmowym.
Nie najlepszym wyborem są także gumy wybielające zęby, ponieważ zazwyczaj zawierają duże ilości substancji ściernych, źle wpływających na nasze szkliwo.

Należy pamiętać, ze żucie gumy nie może zastąpić regularnego czyszczenia zębów szczoteczką i pastą. Ten proceder na nam pomóc w zachowaniu higieny jamy ustnej, gdy nie mamy możliwości tradycyjnego wyszczotkowania naszych zębów.