Czasami chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale nie wiemy w jaki sposób i od czego zacząć. Doskonałym sposobem jest oszczędzanie na robieniu zakupów żywności, ubrań, sprzętu AGD oraz mebli. Wystarczy, że będziemy trzymać się kilku zasad, a zostanie nam w portfelu pokaźna sumka.

Porównuj ceny

Zacznijmy od porównywania ceny w rożnych sklepach. Jeżeli planujemy duże zakupy (na przykład chcemy kupić łóżko lub lodówkę) warto wcześniej przejechać się do wybranych sklepów w naszym mieście lub pod miastem, żeby zapoznać się z różnymi ofertami i wybrać najlepszą. Powinniśmy zwracać również uwagę na zniżki i rabaty. Dobrym sposobem jest również wcześniejsze skorzystanie z internetowych porównywarek cen i dopiero wtedy wybranie się na docelowe zakupy. Czasami możemy znaleźć identyczne produkty tańsze nawet o 30%. Czasami również zdarza się likwidacja niektórych sklepów, wtedy możemy w atrakcyjnych cenach kupić wiele rzeczy.

Codzienne zakupy

Robiąc zakupy na co dzień, dobrze wybierać tak zwane sieciówki, gdzie żywność jest tańsza niż w innych niewielkich sklepach. Ważne jest żeby wcześniej przygotować sobie listę zakupów i trzymać się jej, dużym niebezpieczeństwem zakupów w dużych dyskontach jest kupowanie wielu niepotrzebnych nam rzeczy.

Kupowanie ubrań

Następną okazją do zaoszczędzenia jest zakup ubrań. Za nieduże pieniądze możemy robić tak zwane „zakupy ciuchowe” w centrach handlowych, sieciówkach i sklepach outlet-owych (czasami występuje niewielki defekt, typu oderwana metka lub guzik, ale z takimi drobiazgami jesteśmy w stanie sobie sami poradzić). Kolejną opcją, która pozwoli zaoszczędzić nam naprawdę sporo pieniędzy ale zje dużo naszego czasu są zakupy w second handach, tam również możemy znaleźć firmowe ubrania (jeśli dobrze pogrzebiemy) za niewiarygodnie niską cenę. Po zakupie pamiętajmy jednak aby dobrze wyprać odzież, oraz aby w lumpeksach nie kupować bielizny – jest to bardzo niehigieniczne. Jeśli koniecznie chcemy kupić ubranie w określonym sklepie markowym, poczekajmy na na przykład wyprzedaż sezonową, możemy wtedy zaoszczędzić czasami nawet do 70%. Dobrze jest również wyrabianie sobie kart lojalnościowych w różnych sklepach dzięki którym później niektóre produkty będziemy mogli kupić taniej.