Prawidłowo dobrany biustonosz musi podtrzymywać piersi, nie tylko w czasie ciąży i karmienia. Powinien być ściśle dopasowany pod biustem i mieć odpowiednie miseczki, które nie spłaszczają, ani nie ściskają piersi. Jak rozpoznać, że biustonosz jest źle dopasowany? Kiedy piersi wydają się obwisłe lub na ubraniu odznaczają się uwypuklenia. To, jak będzie wyglądał biust po zakończeniu kamienia, zależy os tego, czy w czasie ciąży piersi były dobrze podtrzymywane. Jak wybrać najlepszy biustonosz?

Zmiany w rozmiarze biustu

Zmiany w wielkości piersi mogą pojawić się dopiero około czwartego miesiąca ciąży, natomiast w większości przypadków powiększające się piersi są pierwszymi oznakami błogosławionego stanu. Przed czym należy się bronić? Przed kupowaniem biustonoszy na zapas. Najlepszym rozwiązaniem jest obserwowanie zmian biustu i reagowanie na bieżąco. W bardzo łatwy sposób można poradzić sobie z powiększającym się obwodem pod piersiami – wystarczy zaopatrzyć się w przedłużkę do staników lub zapinać go na dalsze haftki.

Stanik na miarę karmienia

Biustonosz do karmienia najlepiej kupić tuż przed porodem, dlatego, że przyda się już w szpitalu. Wybierając biustonosz tuż przed porodem, powinno się od aktualnego obwodu pod biustem odjąć ok. 10 cm, ponieważ obwód zmniejszy się po porodzie. Jeżeli mama nie przytyła w czasie ciąży ponad normę, może wybrać obwód sprzed ciąży. Jeśli chodzi o miseczkę – powinna być o rozmiar większa od tej, którą nosi się w końcówce ciąży. W okresie poporodowym laktacja dopiero się normuje, a piersi zmieniają swoją wielkość kilka razy na dobę, w zależności od tego, czy są po karmieniu, czy też nie. Na początek najlepiej wybrać stanik bez fiszbin, ponieważ fiszbiny mogą uwierać, a tym samym powodować dyskomfort. Miękki biustonosz przyda się również do spania – umożliwia noszenie wkładek laktacyjnych, które chronią łóżko i ubranie przed zalaniem mlekiem z piersi. Bez stanika skóra piersi bardziej się naciąga, co może powodować nieestetyczne rozstępy.

Wygląd, a wygoda

Główną cechą biustonosza do karmienia jest odpinana klapka, umożliwiająca swobodne przystawienie dziecka do piersi bez zdejmowania bielizny. Przed zakupem należy sprawdzić, czy zapięcie da się łatwo odpiąć i zapiąć jedną ręką. Warto również przejrzeć się w lustrze, czy po odpięciu klapki widać całą piersi, czy istnieje pas zabezpieczający przed wypadnięciem brodawki. Jaki kolor biustonosz wybrać? Najlepiej będą to kolory jasne i ciemne na zmianę. Warto wybrać materiał, który szybko schnie.