Niestety nie każdy wie, że powinien udać się do dentysty nawet jeśli mu nic nie polega. Przegląd zębów może oszczędzić nam wiele bólu i pieniędzy, które będziemy musieli przeznaczyć na leczenie, gdy dana dolegliwość już się poważnie rozwinie. Także jeśli chodzi o tworzenie się kamienia nazębnego, bo to pierwszy krok do rozwoju schorzeń stomatologicznych.

Usuwanie kamienia nazębnego dwa razy do roku?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy go usuwać co pół roku i nie ma w tym żadnej przesady. Okazuje się, że wiele pacjentów nie wie, o tym, że kamień można usunąć, a co dopiero, że należy robić to regularnie. Z drugiej strony wśród Polaków około 70% społeczeństwa ma kłopoty z chorobami przyzębia. To one rozwijają się na wskutek zalegającego kamienia nazębnego.

Taki kamień to wygodne środowisko dla kilkuset odmian bakterii, w szczególności chorobotwórczych, które doprowadzają do ciężkich chorób serca, nerek, a nawet mózgu. Nie mówiąc o tym, jaki kamień nazębny ma wpływ na stan naszych zębów.

Etapy powstawania kamienia nazębnego

Gdy nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do regularnego szczotkowania zębów pojawi się na nich miękki, biało-żółty nalot, który z czasem przeistacza się w płytkę nazębną. Jeżeli nadal nie zadbamy o prawidłową higienę jamy ustnej płytka nazębna przekształci się w kamień nazębny. Jej demineralizacja i stwardnienie wiąże się z trudnością jego usunięcia z naszych zębów. Zarówno płytka nazębna jak i kamień są świetną pożywką dla wielu bakterii, które będą żerować na naszym organizmie. Okazuje się, że ma tutaj znaczenie także nasza dieta, bo jeśli jest bogata w skrobię i cukry, będziemy mieć większą tendencję do pojawienia się kamienia nazębnego.
Kamień nazębny ukrywa się przez długi czas w kieszeniach zębowych, więc możemy po prostu sami nie zauważyć, że się rozwija na naszych zębach.

Regularne usuwanie kamienia nazębnego

Istnieje wiele metod na usuwanie tego problemu z naszych zębów. Zazwyczaj zabieg trwa od dwóch do dwóch i pół godziny, bo płytka nazębna musi być wyczyszczona porządnie, aby kamień ponownie nie pojawił się na nich w zbyt krótkim czasie.

Możemy wybierać spośród skalingu, piaskowania, polerowania, czyszczenia kieszonek zębowych a nawet testach na obecność patogenu (to dzieje się w najtrudniejszych przypadkach). Każda z metod ma swoje wady jak i zalety, ale o tym powinien poinformować nas nasz lekarz stomatolog.

Po zabiegu możemy pochwalić się pięknym i białym uśmiechem więc warto ten efekt zatrzymać na dłużej. Najważniejsze jest utrzymanie higieny jamy ustnej, zarówno języka jak i zębów (należy płukać usta specjalnym płynem i czyścić zęby nicią dentystyczną). Unikać picia mocnej kawy i herbaty, a także soków owocowych i warzywnych, które mogą zabarwiać nasze zęby. Jeśli już coś takiego wypijemy należy natychmiast wyszorować zęby, aby pozbyć się barwiącego nalotu.