W sprzedaży znajdziemy wiele propozycji związanych z higieną zębów i jamy ustnej, możliwości jakie obecnie posiadamy mogą nas zadziwić. Jednak nie wszystkie akcesoria zdają egzamin, będąc po prostu fanaberia producenta połączoną z dobrym marketingiem. Natomiast warto zapoznać się z funkcjami skrobaczki do zębów, dzięki której lepiej wyczyścimy naszą jamę ustną.

Bakterie na języku

Na pewno zauważyliśmy, że od czasu do czasu na naszym języku pojawia się biały nalot, który jest siedliskiem milionów bakterii i to nie tylko tych pozytywnych. Systematyczne czyszczenie języka pozwoli nam na zachowanie lepszej higieny jamy ustnej.

Lekarze stomatolodzy zachęcają do szorowania języka dwa razy dziennie. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczną skrobaczkę, która nie jest zbyt dużym wydatkiem (kosztuje kilkadziesiąt złotych), a ułatwi nam zachowanie czystości w obrębie jamy ustnej. Można kupić ją w praktycznie każdej aptece, większym supermarkecie i oczywiście za pomocą Internetu.
Niektóre szczoteczki do zębów są wyposażone w powierzchnię umożliwiającą czyszczenie języka.
Dbałość o tą sferę zapewni nam codzienne likwidowanie milionów groźnych dla zdrowia bakterii, które osadzają się w jamie ustnej.

Okazuje się, więc, że samo mycie zębów nie wystarczy, bo bakterie żyją na błonie śluzowej całej jamy ustnej, czyli także na wewnętrznej stronie policzków, języku, a także na dziąsłach. Dzieje się tak, ponieważ nierówna powierzchnia jamy gębowej to idealne środowisko dla rozwoju różnych mikrobów.

Brak higieny= rozwój groźnych chorób

Kolonie bakterii w naszej jamie ustnej generują wiele schorzeń całego organizmu, nie tylko w obrębie naszej buzi.
Podstawową zaletą związaną z dbałością o higienę zębów i języka jest zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób w zakresie jamy ustnej. Bakterie permanentnie przemieszczają się po naszym organizmie różnymi drogami, a najchętniej zatrzymują się w ciężko dostępnych przestrzeniach czyli szczelinach między-zębowych, na podniebieniu i na języku. Jeśli ich nie usuniemy w porę może rozwinąć się u nas próchnica, paradontoza albo inne stany zapalne dziąseł.

Kolejnym plusem regularnego czyszczenia języka jest świeży oddech, bo zazwyczaj to bakterie i inne drobnoustroje są odpowiedzialne za wydzielanie przykrego zapachu.

Chyba najbardziej przekonującym argumentem za systematycznym myciem także języka jest zapobieganie chorobom serca i całego układu krwionośnego. Zaniedbane stany zapalne w jamie ustnej mogą doprowadzić do osłabienia pracy serca, miażdżycy, a nawet do zawału. Im pozbędziemy się większej ilości bakterii, tym lepiej będzie funkcjonował nasz organizm. Ważne jest także to, że usuwanie toksyn i zarazków jest dużo łatwiejsze, a także bardziej skuteczne, gdy zabierzemy się za to całościowo, czyli od stóp do… jamy ustnej. To wzmocni naszą odporność oraz pozwoli na wyraźniejsze odczuwanie smaków i zapachów, które są wokół nas.