Kilkanaście lat temu nie słyszało się o stosowaniu płukanek do jamy ustnej, wystarczało dokładne umycie zębów. Jak to jest w praktyce, czy płyny do oczyszczania jamy gębowej są przydatne czy jest to tylko chwyt marketingowy, mający na celu przekonanie nas do dodatkowego wydawania pieniędzy?

Stomatolog ma największą rację w tym konflikcie

Lekarze dentyści przekonują, że dbanie o jamę ustną powinno być kilkuetapowe, samo szczotkowanie oczyszcza nasze zęby, ale ważne jest także usuwanie bakterii za pomocą nici dentystycznej, płukanek oraz skrobaczki do mycia języka. Bardzo często płyny do jamy ustnej nie służą tylko do odświeżenia naszych zębów ale są przeznaczone do leczenia różnych schorzeń zębów i przyzębia.

Rodzaje płynów do płukania

Najbezpieczniejszym wyborem, nie wymagającym konsultacji z dentystą jest zakup płynu bezalkoholowego. Na pewno nam nie zaszkodzi, ale gdy chcemy mieć gwarancję skuteczności takiego środka to powinniśmy już taki wybór skonsultować z naszym lekarzem. Przykładem na zły wybór płynu może być zawartość fluoru, bo jeśli jest on także w naszej paście możemy przedawkować go, co niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Bardziej profesjonalne płyny do płukania są przeznaczane dla zębów wrażliwych (zawierają jony potasu, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości związane z temperaturą posiłków).

Kolejną opcją może być płukanka zwalczająca kamień i osad nazębny. Ma ona za zadanie redukowanie płytki nazębnej, można ich używać przed szczotkowaniem zębów, bo rozmiękczają one to, co będziemy usuwać za pomocą szczoteczki.

Istnieje także szereg płynów do płukania ust, które pomagają usunąć stan zapalny dziąseł. Tworzą one ochronę bakteriobójczą, która nie pozwoli na rozwój drobnoustrojów w obrębie jamy ustnej. Często zawierają różnorodne zioła, które mają naturalne działanie antyseptyczne i łagodzące.

Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, bo aparat uniemożliwia zbyt łatwe dotarcie do wszystkich zakamarków zębów i dziąseł. Takie płyny wykazują działanie antyseptyczne oraz redukujące powstawanie płytki nazębnej.

Dla osób dbających także o wygląd zębów można zaproponować płukanki, które pozwolą na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu. W tym wypadku uroda zębów łączy się z ich dobrą kondycją i zdrowiem więc warto zainwestować.