Istnieje szereg błędów, które popełniamy codziennie myjąc nasze zęby. Ma to duży wpływ na ich kondycję, więc warto dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o jamę ustną. Dzięki temu przez lata będziemy mogli się pochwalić nienagannym, białym uśmiechem.

Czas szczotkowania zębów

Niestety okazuje się, że nawet myjąc regularnie zęby zapominamy o tym, żeby szczotkować je minimum trzy minuty. Teoretycznie trzy minuty to nie wieczność, jednak myjąc zęby możemy odczuć ten czas, który jest wymagany do pozbycia się wszystkich bakterii i innych zanieczyszczeń z jamy ustnej. Czasami nieświadomie zbyt krótko myjemy zęby. Dobrym pomysłem, żeby przestrzegać reguły trzech minut jest włączanie stopera lub zerkania na zegarek w trakcie toalety osobistej. Możemy także włączać ulubioną piosenkę, bo zazwyczaj tyle trwa i umilić sobie te trzy minutki jej słuchając. Mamy wtedy pewność, że czas szczotkowania jest odpowiedni.

Szczoteczka twarda czy miękka?

Nie każdy wie, że powinien indywidualnie dobrać sobie szczoteczkę do zębów. Praktycznie w każdym supermarkecie istnieje możliwość wyboru spośród trzech stopni twardości. Zbyt sztywne włosie może uszkodzić nasze dziąsła, podrażnić je a nawet zetrzeć szkliwo z zębów. Szczególnie będzie to odczuwalne u osób z nadwrażliwością zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni jaka szczoteczka będzie dla nas najlepsza najlepiej poradzić się stomatologa przy najbliższej wizycie.

Całościowa higiena jamy ustnej

Dokładne wyszczotkowanie zębów nawet trwające trzy minuty nie da takich efektów, jak dodatkowe umycie języka i dziąseł. Możemy zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę, dzięki której bez problemu usuniemy wszystkie bakterie zbierające się w okolicy zębów.

Nici dentystyczne

Kolejnym naszym niezbędnikiem powinna być nic stomatologiczna, która pomoże usunąć nam resztki jedzenia z zakamarków, do których nie dotrze nasza szczoteczka i usilne próby do tego nie doprowadzą. W przestrzeni międzyzębowej bakterie rozwijają się najchętniej, tam mają najlepsze warunku do namnażania ale my nie powinniśmy na to pozwolić. Ważne jest żeby wiedzieć jak używać nici dentystycznej, nigdy nie jest za późno na taką naukę. Warto jest poradzić się w tej sprawie naszego dentysty.

Szczotkowanie zębów natychmiast po jedzeniu

Niektórym wydaje się, że powinni od razu po posiłku umyć zęby, nie pozwalając bakteriom na rozwinięcie się w jamie ustnej, jednak okazuje się, że powinniśmy odczekać około 20 minut z tą czynnością. W tym czasie zachodzą naturalne procesy w jamie ustnej polegające na wypłukanie kwasów i samoistną regulację pH. Jeśli od razu wyszczotkujemy zęby zaburzymy ten proces.