Jak wykazują sondaże, obecnie ludzie wydają za dużo pieniędzy na zakupy spożywcze. Kolorowe witryny nas kuszą, zapach świeżo wypieczonego chleba i kurczaka z rusztu nie daje przejść spokojnie, a ciągłe zmiany wystroju w sklepie każą przejść cały obiekt od nowa w poszukiwaniu mleka. A to tylko kilka sztuczek, które stosowane przez właścicieli sklepów mają nakłonić nas do większych zakupów. W tym artykule postaram się przedstawić wam kilka prostych porad jak zacząć robić mądre i w efekcie tańsze zakupy.

Rób zakupy o odpowiedniej porze

Przede wszystkim nie wychodź do sklepu na zakupy w momencie w którym jesteś głodny, dlaczego? Badania udowadniają, że osobom, które robią zakupy z uczuciem głodu ciężej myśli się racjonalnie o jedzeniu, a co za tym idzie podczas zakupów kupują więcej niepotrzebnych produktów, szybkich przekąsek i słodyczy. Dobrą więc metodą jest wychodzenie do sklepu po posiłku, lub przekąsce, wtedy zwiększamy prawdopodobieństwo na to, że kupimy wyłącznie niezbędne rzeczy.

Zrób dziennik wydatków

Przez jeden miesiąc skrupulatnie i bez wyjątków zapisuj wszystko co kupujesz i na co wydajesz pieniądze. Po miesiącu przeanalizuj swój zeszyt, zrób zestawienia na jakie, lub jakiego rodzaju produkty wydajesz pieniądze. Dzięki takiej wiedzy łatwiej będzie Ci uświadomić sobie jak gospodarujesz pieniędzmi oraz zauważyć niepotrzebne wydatki, które mogłabyś wyeliminować ze swoich zakupów.

Nie kupuj na zapas

Nie rób ogromnych zakupów, jakby właśnie miała nastąpić co najmniej Apokalipsa zombie. Najczęściej nadwyżka produktów, które kupimy zaczyna się psuć nim zdążymy ją zużyć, dlatego rób zakupy bieżące. Taka strategia będzie sprzyjać również nie marnowaniu jedzenia, którego Polacy, według badań marnują cztery miliony ton< rocznie. Im mniej kupujesz, tym łatwiej zużyć wszystko. Nie znaczy to że masz jeść 3 produkty na krzyż, znaczy to że niewielkie ilości produktów zużywane na bieżąco będą korzystniejsze dla Twojego portfela i dla środowiska, a jedzenie które kupujesz dalej może być różnorodne.

Rób listy

To złota zasada udanych zakupów. Rób w domu listy, na bieżąco wpisując wyłącznie te produkty, których będziesz potrzebować, a następnie w sklepie kupuj tylko te produkty. Pomoże Ci to uniknąć sytuacji typu „no nie wiem czy to mam, ale na pewno się przyda” – ty będziesz wiedzieć.